pátek 8. února 2008

Difuséry

Rozptýlit světlo můžete několika způsoby:
  • difusér na blesku
  • deska 5in1
  • deštník
  • softbox
  • světelný stan
  • další pomůcky

Difusní nástavec přímo na blesk je super, můžete ho použít všude. Nejznámější je Stofen Omnibounce, který ale stojí cca 800. Osobně mám sice přímo originál, ale na webu Oehling jsem našel i varianty za polovic.

















Deska 5in1 má obvykle vnitřní výplň poloprůhlednou, právě na rozptyl světla. Levné mají třeba ve FotoŠkoda.

Deštníky - jsou 4 typy - A. stříbrný odrazný, B. bílý odrazný, C. bílý průsvitný (difusní), zlatý odrazný. Existuje i trojkombinace A+B+C, což je podobný princip jako desky 5in1, tedy difusní vnitřek a stříbrný/černý potah. Deštníky mají taky ve FotoŠkoda, ale možná lze určité typy levnější jinde (pokud se ozvete v komentářích, přidám to sem). Bílý cca. 800, odrazný tak 1000, kombinace 1800.

Softbox - objevil jsem speciální typ pro systémové blesky, velikost 40x40 je asi nejmenší použitelná, i tak je to na softbox poměrně tvrdé světlo pro portrét, ale třeba na produktovou fotografii dobrý. Magic Square Softbox v Oehling.cz, cca 2tis. Druhé řešení je kartonová krabice, a kus popoprůsvitné látky, cena jistě nižší, bohužel také špatná skladnost.

Světelný stan - kdo šetří, může použít koš na prádlo z IKEA :)

Další pomůcky - na menší "práce" se osvědčují poloprůhledná plastová prkýnka z IKEA.

Bouncer (z komentáře, díky) - Vyroba je jednoducha: vytisknout na tvrdsi papir, vystrihnout, nechat zalaminovat, opet vystrihnout, nalepit suchace a TADAAAA :-)

Pri tisku dam "tisknout na sirku" a "vlozit do stranky" bez okraju. Pak velikost akorat odpovida tomu co potrebuju (na SB-26).

Filtry

Barevné "gelové" filtry jsem u nás sháněl dost těžko, nakonec jsem napsal přímo do zastoupení Rosco v anglii o sadu samplerů (jmenuje se to "swatchbooks"). Poslali zadarmo komplet sortiment (asi 6 vzorníků), za cca týden. Velikost je tak akorát před klasický systémový blesk.


Zároveň jsem od nich získal kontakt na lokální distributory (firma Noon mi poslala vzorníky taky zdarma):



Pokud slušně poprosíte, určitě vám vzorníky pošlou taky.


swatchbooks everywhere

čtvrtek 7. února 2008

Vlastní výroba

Věci, které lze jednoduše vyrobit doma:

Pro připevňování různých pomůcek na blesk se osvědčuje samolepící suchý zip, na blesk přilepíte kousek, na pomůcku protikousek, a je to. Prodává např. OBI nebo Tesco, cca 50-100 za metr. 
  • komínek - na SB-X blesky pasuje dobře tuba od bramborových chipsů Pringles, dokonce je zevnitř stříbřitá. Stačí uříznout dno a je to. (viz níže)
  • stínítka - kus kartonu 30x15 cm, nalepovací suchý zip a je to.
  • mřížka - buď z černých brček (100ks za 20Kč, Lidovka), nebo super jednoduché z tlustého kartonu (viz níže)


Složitější věci
  • kruhový blesk - (dodám až nad tím zvítězím)


Komínky 
Pringles, karton od čehosi - výřez usnadní montáž na blesk, jde to i bez toho (více síly :) ).
















Mřížky 
2x verze vpravo: cca. 2cm široké pásky tlustého kartonu, slepit - produkuje kosodélníkový paprsek tvrdého světla s měkkým okrajem. Čím širší pásek, tím užší paprsek.

verze vlevo: černá brčka nastříhaná na cca. 2cm, slepit - produkuje kruhový paprsek světla s velmi měkkým okrajem












Úchyty
Tzv. superclamps lze nahradit svorkami z OBI a podobných zdrojů, stojí cca. 150 Kč.. do jednoho ramene se přišroubuje stativový šroub (cca. 60 Kč), nasadíme kloubovou hlavu ze stojanu na světla a superclamp za 600 je na světě.

Stativový šroub - 60 Kč, fotoškoda 
Svorka z GLOBUSu, 150 Kč, střední velikost, dokonce má na příhodném místě v držadle otvory, takže díru jen trochu rozšíříte a je to.


Nevyřešené případy

Některé problémy zatím vyřešeny nemám, a rád si nechám poradit od zkušenějších.

  • boom rameno kolem 1.000 Kč
  • kruhový blesk - kovový reflektor vhodné velikosti za rozumnou cenu
Pokud někdo máte vyzkoušené řešení, dejte prosím vědět v komentářích.

Odpalování

Blesk mimo aparát musíte nějak spustit. Možnosti jsou:

  • kabel
  • optická spoušť
  • Nikon CLS
  • infra spoušť
  • rádiové odpalovače
Kabel - je nejspolehlivější, ale nehodí se jinam než do interiéru, a to ještě omezuje v pohybu. 10m PC-Sync kabelu stojí cca. 250, FotoŠkoda

Optická spoušť - odpálí připojený blesk při změně intenzity jasu v místnosti, tedy poté co spustí jiný blesk. Kostka HAMA, FotoŠkoda, 500 Kč

Nikon CLS - Pokud máte aparát Nikon novější řady, pravděpodobně umí řídit nové blesky Nikon (SB-600, SB-800 a SB-R200) pomocí vestavěného blesku. Další možností je řízení z blesku SB-800, nebo jednotky SU-800. Funguje to skvěle, přenáší se i TTL informace, ovšem vzdálené blesky musí mít přímou viditelnost na odpalující blesk či aparát. Cenově je to těžko stanovit, pokud už máte výbavu která to umí, máte to zadarmo. Nový SB-800 stojí cca 12, SB-600 cca 7, SU-800 cca 8 tis (VK Foto)

Infra - (info z komentáře, díky) - infra odpalovani funguje v podstate stejne jako odpalovani zableskem. Staci na to i synchrokostky od Hamy (nebo jakekoliv jine opticke odpalovace), protoze jsou citlive na IR zareni. Zdroj zablesku je potreba modifikovat tak, aby se pokud mozno uplne odfiltrovalo viditelne zareni. Da se tak upravit nejaky prastary externi blesk s minimalnim vykonem, nebo se pred interni blesk predsadi IR filtr (at uz vyrobeny z Cokin IR filtru, nebo z nejakeho plastu propoustejiciho IR zareni). Jako IR filtr by se mel dat pouzit neexponovany vyvolany diapozitiv, cerne CD (s odstranenou Al vrstnou) a urcite i nejake dalsi materialy.

Rádiové odpalování - nejlevnější řešení je asi "systém" Cactus V2s, ke koupi pouze v zahraničí, eBay nebo přímo Gadget Infinity v Hong Kongu. Cena je cca 500 za pár včetně dopravy, trvá to asi týden. Cactusy mají trochu menší spolehlivost, ale za tu cenu... pokud projdete všechny 4 kanály, určitě najdete kombinaci která funguje dobře.


(přijímač Cactus V2s, pro odpálení SB-600 který nemá PC konektor používám kostku s kablíkem, FotoŠkoda, 330 Kč)

Stojany

Můžete použít normální stativ, ale na svícení je často potřeba dostat zdroj světla vysoko (nad hlavu objektu), a na to jsou normální foto-stativy krátký. Stojany na světla jsou kolem 2-3 metrů, lepší verze mají tzv. vzduchovou brzdu, která zabrání prudkému sjetí tyče s bleskem a deštníkem, když povolíte šroub a chcete změnit výšku sestavy.


Levné stojany na světla:
Hlava na blesk a deštník
  • Excelfoto, cca 600 (Update - hlava má i sáňky na blesk! ) - jiz se nedovazi
  • FOMEI UH-400, cca 500 (silne horsi kvalita proti unomatu z excelfoto)
  • Hama cca 500, má přímo sáňky na blesk, ale nemá páku.. 

Blesky

Pokud již máte systémový blesk, zřejmě nebudete chtít pořizovat další za cca. 5-15 tis. Po pravdě do začátku jeden blesk určitě stačí, a můžete spíš řešit ostatní příslušenství.

Pokud systémák nemáte, a nebo chcete další blesky (levně), nabízí se několik možností:
  • starší Nikon SB-X nebo obdobný Canon z bazaru, oblíbený jen SB-26 protože má vestavěnou světelnou spoušť. Cena mezi 2-4tis, bazar třeba Paladix. (Další bazary?)
  • donedávna bych zde napsal nový Vivitar 285HV ze zahraničí (směrné číslo 40 za 90 USD), ale vypadá to, že je Vivitar přestal vyrábět :(  UPDATE: Vivitary 285HV jsou opět dostupné! (Gadgetinfinity.com)
  • další levný blesky?
Pro použití mimo foťák je potřeba, aby blesk měl manuální regulaci výkonu, v ideálním případě i synchronizační konektor (PC Sync).

Vybavení

Každý správný strobista potřebuje (x-krát)

  • externí blesk
  • stojan
  • držák na blesk a deštník
  • dálkové odpalování pro blesk
Modifikátory světla
  • deštník
  • komínek
  • mřížka
  • stínítka
  • difusér a odrazky
  • barevné fitry

O co (mi) jde

Jde o to, že David Hobby spustil svým blogem strobist celosvětovou mánii o fotografování se systémovými blesky mimo tělo fotoaparátu. Jelikož tato technika umožňuje každému s relativně malou investicí do vybavení dosahovat skutečně dobrých výsledků, stává se populární i u nás.

Problém je, že mnoho vybavení, které se v anglických zdrojích objevuje je u nás buď špatně, nebo zcela nedostupné. A jsme u cíle tohoto webu - kromě možnosti sdružení podobně postižených jedinců, bych zde chtěl především poskytnout informace o alternativách a zdrojích různého "strobist" vybavení. Jelikož je motto celé ideologie "levně, chytře" (uznávám, je to trochu volný překlad :) ), budu zde uvádět především co nejlevnější alternativy. Budu rád pokud se někdo přidá, a v komentářích uvede ještě výhodnější řešení.

Note for David Hobby (should you ever come here, or this blog being reported as strobist rip-off) - this is by no means try to rip your great idea off, and spin it to separate individual property. I'm trying to provide relevant information for czech strobists, in our mother language, mostly about where to get gear, how to solve local issues, and maybe get a local community discussions about stuff appearing on your original website.